Ozimska 4/7, 45-057 Opole, Polska
514 362 606
biuro@estilab.pl

Wady i zalety druku cyfrowego etykiet

Created with Sketch.

Wady i zalety druku cyfrowego etykiet

 

Druk cyfrowy dostępny w Polsce od dobrych kilkunastu już lat, to doskonała alternatywa dla druku offsetowego. Można wręcz powiedzieć, że w niektórych sytuacjach jest to wybawienie, które znacząco ułatwiło pracę działów marketingu i reklamy oraz pozwoliło na dostęp do profesjonalnych wydruków również małym firmom. Zobaczmy z czego wynika jego rosnąca popularność i jakie są największe zalety i wady druku cyfrowego.

Druk cyfrowy etykiet – szybka realizacja zamówienia

Druk cyfrowy to szybki sposób na wydruk wszelkich materiałów reklamowych, w tym również etykiet. Ma on ogromną przewagę nad drukiem offsetowym, gdyż nie wymaga przygotowywania matryc, a jego wydruk odbywa się z odpowiednio przygotowanego pliku graficznego. Pomijana jest zatem cała faza przygotowania do druku, co znacząco oszczędza czas i pozwala realizować zamówienia na cyfrowy druk etykiet w bardzo szybkim tempie.

Druk cyfrowy – możliwe małe nakłady

Drugą niezaprzeczalną zaletą druku cyfrowego etykiet jest możliwość wydruku niewielkich nakładów. Dawniej, gdy jedyną możliwością druku był druk offsetowy, drukowanie kilku, kilkunastu czy nawet kilkuset sztuk etykiet i innych materiałów byłby bardzo drogi, a zatem był zupełnie nieopłacalny. We współczesnych czasach można zlecić druk nawet niewielkiego nakładu etykiet, co daje zdecydowanie szersze możliwości wykorzystania profesjonalnych etykiet nawet w przypadku małych, niemal domowych zakładów produkcyjnych.

Druk cyfrowy – niskie koszty druku

Obie wymienione powyżej zalety druku cyfrowego prowadzą bezpośrednio do kolejnej, jaką są koszty. Dzięki temu, że druk cyfrowy nie wymaga przygotowywania specjalnych matryc oraz umożliwia wydruk nawet niewielkich nakładów etykiet, koszty druku cyfrowego nie są wysokie. To kolejna z ważnych zalet druku cyfrowego, bo pozwala ona na posiadanie profesjonalnych etykiet nie tylko dużym firmom, ale i małym zakładom produkcyjnym (etykiety na produkty), pszczelarzom (etykiety na miód), małym browarom i winnicom (etykiety na piwo i wino).

Druk cyfrowy – możliwość druku na różnych materiałach

Kolejną zaletą druku cyfrowego jest fakt, że można go wykorzystywać do druku na różnych materiałach. W przypadku etykiet bardzo istotne jest to, że druk etykiet można wykonać na papierze lub na folii. W zależności od potrzeb może to być papier biały lub folia w jednym z dostępnych w drukarni kolorów. Dzięki temu można dopasować rodzaj etykiety do specyfiki produktu, rodzaju opakowania oraz warunków, w których będzie on przechowywany.

Druk cyfrowy – wady

Patrząc na powyższe zestawienie zalet druku cyfrowego etykiet można przypuszczać, że to rozwiązanie, które nie ma wad. Niestety tak nie jest, bo nawet cyfrowy druk etykiet, nie jest doskonały 😉. Niektórzy jako główną wadę druku cyfrowego wspominają pewne ograniczenia kolorystyki. Druk etykiet odbywa się bowiem w ramach palety CMYK oraz w czerni i bieli, co może w niektórych, zwykle bardzo rzadkich przypadkach, nieco ograniczać. Dla większości odbiorców nie ma jednak znaczenia, że nie można zastosować kolorystyki Pantone.

Patrząc na powyższe zestawienie zalet i wad cyfrowego druku etykiet widać zdecydowaną przewagę zalet. Nie dziwi zatem fakt, że jest to coraz chętniej wybierana metoda druku etykiet i korzysta z niej naprawdę dużo firm.