Ozimska 4/7, 45-057 Opole, Polska
514 362 606
biuro@estilab.pl

Etykiety papierowe – na jakim papierze zamówić etykiety?

Created with Sketch.

Etykiety papierowe –na jakim papierze zamówić etykiety?

Chcesz zamówić etykiety papierowe na swoje produkty, ale nie wiesz jaki papier wybrać? Wbrew pozorom nie jest to takie proste zadanie, bo każda drukarnia etykiet, w tym również i nasza, ma co najmniej kilka różnych opcji do wyboru. Zobacz zatem, co brać pod uwagę przy wyborze papieru na etykiety.

Etykiety papierowe – co brać pod uwagę przy wyborze papieru?

Etykiety papierowe to najpopularniejszy rodzaj etykiet, jakie możesz spotkać na produktach z bardzo wielu różnych branż. Jeśli jesteś tylko konsumentem, to zwykle nie przywiązujesz wagi do tego, na jakim papierze są zrobione. Jeśli jednak jesteś z drugiej strony, czyli masz produkty potrzebujące etykiet, to podchodzisz do tematu zdecydowanie uważniej.

Wybierając papier na etykiety powinieneś przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytania:

  • w jakich warunkach będą przechowywane produkty – m.in. temperatura, wilgotność,
  • na jakiej powierzchni będzie przyklejana – np. butelka, karton, papier,
  • czy ma być łatwa do usunięcia.

Znając odpowiedź na te podstawowe pytania masz podstawy do tego, by przejrzeć dostępne w drukarni rodzaje papieru na etykiety. Każdy rodzaj papieru jest dokładnie opisany, a najważniejszymi parametrami dla Ciebie z punktu widzenia funkcjonalności etykiet, są informacje na temat odporności na warunki oraz rodzaj kleju, jaki może być użyty.

Etykiety na papierze białym czy kolorowym?

Oprócz wspomnianych wyżej parametrów, które mają ogromny wpływ na trwałość etykiet, przy wyborze papieru na etykiety trzeba również zwrócić uwagę na jego kolor. Do wyboru jest papier biały, srebrny lub złoty. Głównym kryterium w tym wypadku powinny być kwestie związane ze spójnością wizerunku marki. Papier biały jest najbardziej uniwersalny, gdyż daje najszersze możliwości dopasowania zadruku do identyfikacji wizualnej. Natomiast papier srebrny lub złoty pozwala stworzyć etykiety papierowe bardziej eleganckie, które szczególnie dobrze nadają się do produktów z półki premium.

Etykiety papierowe – rodzaj kleju

Ostatnim elementem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze papieru na etykiety, jest rodzaj kleju, którym będą podklejone. Jego wybór zależy od tego, jaki papier wybierzesz. W przypadku papieru srebrnego i złotego dostępny jest klej kauczukowy, który zapewnia pewność klejenia niezależnie od tego, na jakiej powierzchni zostaje naklejona etykieta. Natomiast przy wyborze białego papieru na etykiety możesz wybrać spośród kilku rodzajów kleju. 

Możesz zdecydować się na klej kauczukowy, który jest najmocniejszym z dostępnych klejów. Jest on odporny na wilgoć i temperatury ekstremalne, zarówno mrozy jak i upały. Możesz zdecydować się również na jeden z dwóch rodzajów kleju akrylowego. W zależności od potrzeb może to być klej standardowy lub tzw. klej odlepny. Wybór tego drugiego jest uzasadniony, jeśli chcesz, by można było w łatwy sposób usunąć etykietę z opakowania, bez jej uszkadzania i bez pozostawiania brzydkich śladów na opakowaniu. Ten rodzaj kleju dobrze się sprawdza jako klej na etykiety na butelki i słoiki, natomiast nie nadaje jest on zalecany jako klej na etykiety na opakowania papierowe.