Oprawę zeszytową znamy pewnie lepiej niż nam się wydaje.

W świecie introligatorskim oprawa zeszytowa jest metodą popularnie stosowaną w przypadku książek w twardej oprawie. Mimo że jest to metoda czasochłonna i kosztowna, jest to również najtrwalszy sposób oprawy książek, który zapewnia, że wytrzymają one intensywne użytkowanie. Daje też poczucie jakości i wagi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej wysokiej jakości metodzie oprawy książek.

Proces oprawy zeszytowej

Aby lepiej zrozumieć proces oprawy zeszytowej, przyjrzyjmy się, na czym on polega. Pierwszym etapem jest wykonanie okładki. Okładka wykonana jest z trwałego kartonu lub lekkiego drewna i pokryta skórą, płótnem lub winylem. Nie jest ona mocowana do stron aż do końcowego etapu procesu oprawy.

Po wykonaniu okładki należy przystąpić do oprawy stron książki. Proces ten polega na ułożeniu stron w kolejności, a następnie ich zszyciu lub zszyciu metodą Smytha. Szycie metodą Smytha polega na przeszyciu nicią zagięć każdej części stron (tzw. sygnatury), a następnie zszyciu całego bloku książki. Ten rodzaj oprawy jest bardzo trwały i pozwala na szerokie otwarcie książki.

Następnie następuje przycinanie. W tym kroku bloki książki - czyli w zasadzie ostateczna książka bez okładki - są przycinane do wymiarów odpowiadających pożądanym wymiarom książki.

Na koniec następuje proces klejenia. W tym etapie klej nakłada się na grzbiet bloku książki, a na kleju umieszcza się kawałek materiału. Następnie twarda okładka jest owijana wokół bloku książki.

Przypadki użycia oprawy zeszytowej

Są książki, które lepiej nadają się do oprawy w okładki niż inne. Książka powinna mieć grubość co najmniej 1/8", aby można było ją oprawić, ale nie więcej niż 2". Jeśli książka ma więcej niż 1000 stron, najlepiej rozbić ją na dwa tomy, ponieważ książki o takiej grubości spowodują nadmierne obciążenie oprawy.

W przypadku książek oprawionych w okładkę często stosuje się okładki przeciwkurzowe. Okładki te owijają się wokół książki i zaginają się wewnątrz okładek, ale nie są oprawione, a więc nie są częścią procesu oprawy.

Ponieważ proces oprawy zeszytowej jest zazwyczaj droższy niż inne procesy oprawy, książki oprawione w ten sposób są również droższe. W zależności od rodzaju projektu, nad którym pracujemy, warto zainwestować, aby uzyskać efektownie wyglądające tomiszcze, które przetrwa próbę czasu.

Czy oprawa zeszytowa jest odpowiednia dla Twojej książki?

Decyzja o tym, jaki rodzaj oprawy jest najlepszy dla danej książki, wymaga określenia sposobu jej wykorzystania i wrażenia, jakie chcemy jej nadać. Oprawa w okładkę daje poczucie jakości, długowieczności, wagi i rangi. Jeśli właśnie to chcesz przekazać za pomocą swojej książki, to oprawa w etui może być idealna dla Twojej publikacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w podjęciu decyzji, czy jest to odpowiednia metoda oprawy książki dla Ciebie, skontaktuj się z naszymi ekspertami ds. druku w celu konsultacji. Pomogą Ci oni we wszystkich Twoich potrzebach związanych z oprawą!