Oprawa śrubowa jest jedną z najpopularniejszych metod oprawy książek, które wymagają częstej aktualizacji. Główną zaletą oprawy śrubowej jest łatwość dodawania i usuwania stron, co sprawia, że jest ona doskonałym wyborem dla scrapbooków, menu, portfeli i innych książek z wymiennymi stronami. Po stworzeniu okładki można szybko dodawać i usuwać strony, odkręcając śruby. Oprawa śrubowa wygląda profesjonalnie, a jednocześnie jest wygodna i niedroga.

Kiedy należy stosować oprawę śrubową

Wybór odpowiedniej metody introligatorskiej dla danej książki jest bardzo ważny. Każda z czterech głównych metod introligatorskich ma swoje unikalne zalety i wady. Metoda oprawy śrubowej jest doskonała, ponieważ łatwo jest dodawać i usuwać strony. Wystarczy odkręcić śrubę, zdjąć okładkę, a następnie wymienić strony. W przypadku oprawy śrubowej główny nacisk kładzie się na okładkę. Gdy okładka jest już gotowa, można dodawać lub usuwać strony według potrzeb. W porównaniu z metodą grzbietową, idealną i siodłową, oprawa śrubowa jest łatwiejszą metodą introligatorską. Cała książka nie musi być ukończona przed przystąpieniem do jej oprawiania.

Oprawa śrubowa nazywana jest również oprawą w słupki śrubowe, oprawą prac dyplomowych lub oprawą chicagowską. Oprawa śrubowa może być stosowana do książek o dowolnym formacie. Śruby są dostępne w wielu różnych rozmiarach, od 1/8" do 5" długości. Śruby przechodzą przez przednią i tylną okładkę, utrzymując razem wszystkie strony znajdujące się pomiędzy nimi. Śruby są widoczne wzdłuż przedniego grzbietu. Wygląda to bardziej profesjonalnie niż tradycyjny segregator i jest bardziej konfigurowalne.

Powiązane: Jaka metoda oprawy książek jest odpowiednia dla Twojego projektu?

Materiały

Istnieją różne rodzaje wkrętów używanych do tego typu oprawy. Najczęściej są to wkręty aluminiowe, ale dostępne są również wkręty plastikowe, a także wkręty malowane na kolor srebrny, złoty lub mosiężny. Oprawę śrubową można stosować do wielu różnych książek, nawet do skóry, farb czy próbek tkanin. Baryłkowaty trzpień śruby przechodzi przez tylną okładkę, przez wszystkie strony, aż do przedniej okładki. Śruba z nakrętką jest nakładana na górną część słupka, aby go zamocować. Jeśli chcesz dodać lub usunąć stronę, odkręć śrubkę, zdejmij pokrywę, a następnie dodaj lub usuń strony, które chcesz zaktualizować. Dodawanie strony jest łatwe, wystarczy tylko zrobić w niej otwór, tak aby znalazł się on w jednej linii ze śrubami. Gdy skończysz, załóż z powrotem strony i pokrywę, a następnie dokręć śrubę zamykającą.

Oprawa śrubowa jest łatwą i niedrogą metodą introligatorską, która świetnie sprawdza się w przypadku książek, do których chcemy mieć możliwość dodawania lub usuwania stron. Inne metody oprawy wiążą całą książkę z grzbietem, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia dodawanie i usuwanie stron. Aby dodać lub usunąć stronę w książce w oprawie śrubowej, wystarczy usunąć nakrętkę i zdjąć okładkę. Oprawa śrubowa jest popularną metodą introligatorską, ponieważ jest łatwa w użyciu. Można szybko dodawać i usuwać strony. Okładki mogą być bardzo dekoracyjne, tworząc wspaniałe portfolia, menu, scenariusze, propozycje i wiele innych.


Czy pracujesz nad projektem, w którym przydałaby się oprawa śrubowa, np. menu dla restauracji? A może próbki farb i tkanin do sklepu z artykułami do renowacji wnętrz? Bez względu na to, jaki jest Twój następny duży projekt, jeśli potrzebujesz oprawy śrubowej, będziemy mieć Cię pod opieką. Skontaktuj się z ekspertami z firmy Ironmark. Nasz zespół ds. druku jest przygotowany do każdego zadania introligatorskiego i zawsze służy pomocą.