Czym jest drukowanie żelem UV?

Branża poligraficzna stale się rozwija, a wraz z postępem technologicznym pojawiają się nowe, innowacyjne zastosowania druku. Wprowadzenie żelu UV do branży poligraficznej może w znacznym stopniu zmienić sposób, w jaki wykonuje się druk wielkoformatowy i jak wyglądają powstające z niego produkty. Tradycyjny druk jest wypierany przez aplikacje, które oferują większą wydajność, produktywność i wszechstronność. Druk żelowy UV wykorzystuje zmieniającą się technologię, aby ulepszyć druk wielkoformatowy i uzyskać najwyższej jakości wykończenie. Czym więc dokładnie jest druk żelowy UV?

Drukowanie żelem UV

Druk żelowy UV to aplikacja drukarska, która wykorzystuje technologię żelu UV i zasady utwardzania promieniami UV w celu zapewnienia wysokiej jakości druku z dużą prędkością na różnych mediach drukarskich. Połączenie żelu UV (atramentu), piezoelektrycznej głowicy drukującej, utwardzania diodami LED i metody ogrzewania pozwala na drukowanie, które eliminuje niedociągnięcia obecnych technologii drukowania.

Jak działa drukowanie przy użyciu żelu UV?

Drukowanie przy użyciu żelu UV przebiega w procesie, który obejmuje:

  • Żel UV jest najpierw podgrzewany wewnątrz głowic drukujących, gdzie następuje upłynnienie żelu - podłoże pozostaje w stałej temperaturze 28 ℃ przez płytę o kontrolowanej temperaturze, niezależnie od czynników środowiskowych;
  • Upłynniony atrament powraca do stanu żelu po natychmiastowym zetknięciu z nośnikiem i przywiera do niego wspomagany przez częściowy proces "pozyskiwania" diodami LED.
  • Po całkowitym uformowaniu obrazu i jego przyklejeniu do nośnika następuje pełne utwardzenie diodami LED w celu zakończenia procesu.

W procesie tym kładzie się nacisk na precyzyjny przyrost punktów i kontrolę położenia, co prowadzi do uzyskania produktów końcowych o jakości wyższej niż w przypadku tradycyjnych drukarek.

RELATED POST: SŁOWA ZWIĄZANE Z DRUKIEM, KTÓRE WARTO ZNAĆ

Zastosowanie żelu UV w druku wielkoformatowym

Technologia druku UV Gel zmienia reguły gry, jeśli chodzi o zastosowanie w druku wielkoformatowym.

Marketerzy z pewnością docenią elastyczność, jaką zapewnia druk żelowy UV oraz zakres kreatywności, jaki oferuje. Zastosowania i możliwości druku żelowego UV w druku wielkoformatowym są godne uwagi, w tym:

  • Wysokiej jakości tapety matowe: Dzięki drukowaniu żelem UV można uzyskać designerskie tapety o głębokim matowym wykończeniu, co może podnieść ich wartość po prostu poprzez postrzeganie.
  • Wydruki o jakości galeryjnej: Jeśli celem są starannie złożone wydruki na płótnie, zastosowanie żelu UV pozwala uzyskać idealne zagniecenia, częściowo dzięki elastyczności atramentów żelowych UV.
  • Wyświetlacze typu frontlit i backlit: Zachwycające i żywe ekspozycje typu front-lit lub back-lit są możliwe dzięki technologii żelu UV, która oferuje możliwości blokowania, designerskie matowe wykończenie i może pomieścić całą gamę bogatych kolorów.
  • Przyciągające wzrok dwustronne banery: Aby ułatwić tworzenie i zwiększyć dokładność, żel UV można wykorzystać do tworzenia przyciągających uwagę dwustronnych banerów do użytku wewnętrznego lub zewnętrznego.
  • Efektowne plakaty POP: Niezależnie od tego, czy Twój ogromny plakat jest jednostronny czy dwustronny, aplikacja żelu UV umożliwia tworzenie oszałamiających, mocnych obrazów, a także zapewnia odporność na zarysowania, co gwarantuje długą żywotność.
RELATED POST: JAKI JEST ZYSK Z WYSOKIEJ JAKOŚCI WYDRUKU

Zalety żelu UV w porównaniu z innymi metodami druku wielkoformatowego

Jakość

Zastosowania wewnątrz pomieszczeń, takie jak pokrycia ścienne, wymagają precyzyjnego obrazowania i gładkiego wydruku. Zastosowanie żelu UV zapewnia spójność podczas procesu drukowania i nieskazitelnie powtarzalne obrazy. Typowe dla istniejących technologii druku jest to, że oferują one akceptowalny zakres jakości dla różnych zastosowań, ale jeśli chodzi o dostarczanie wydruków o wyższej jakości, występuje znaczne spowolnienie prędkości wyjściowej. Druk wielkoformatowy wymaga wysokiej jakości wydruków, aby był atrakcyjny i efektywny.

Wszechstronność mediów

W porównaniu z drukiem żelowym UV, dominujące technologie drukowania nie są przystosowane do produkcji wielu aplikacji przy użyciu jednego urządzenia. Druk żelowy UV obsługuje szeroki zakres typów mediów i zastosowań. Ograniczenia występują w przypadku mediów wrażliwych na ciepło, takich jak folia. Jednak niska temperatura procesu drukowania z użyciem żelu UV umożliwia wybór najbardziej ekonomicznego rodzaju nośnika.

Zwiększona produktywność

Realizacja druku wielkoformatowego może zająć trochę czasu i właśnie w tym przypadku standardowa produkcja przemysłowa może okazać się wygodna. Druk z zastosowaniem żelu UV zapewnia wysoką prędkość wyjściową dla szybszego drukowania, co może sprawić, że proces druku wielkoformatowego będzie przebiegał znacznie sprawniej. Na przykład urządzenie Océ Colorado firmy Canon charakteryzuje się maksymalną prędkością 1 709 stóp kwadratowych na godzinę, a druk POP odbywa się z prędkością 430 stóp kwadratowych na godzinę, co przewyższa wszystkie konkurencyjne systemy druku.

Druk żelowy UV jest innowacyjny, wydajny i idealny dla druku wielkoformatowego. Wysoka prędkość zapewniająca zwiększoną wydajność, wysoka jakość wydruków i uniwersalność nośników to tylko niektóre z zalet tej technologii druku. Druk z użyciem żelu UV zmienia reguły gry i przewyższa konkurencyjne systemy druku, zapewniając wspaniałe, trwałe, przyciągające wzrok i efektywne wydruki.

Świat druku nieustannie zmienia się pod względem technologicznym. Jeśli masz trudności z nadążeniem za najnowszymi trendami lub ich zrozumieniem, albo po prostu potrzebujesz pomocy przy projektach druku, nie krępuj się. Nasi eksperci czekają i chętnie pomogą Ci znaleźć rozwiązanie Twojego problemu. Skontaktuj się z firmą Ironmark i porozmawiaj z jednym z naszych ekspertów ds. druku już dziś.