Wszyscy profesjonaliści zajmujący się drukiem mediów wiedzą, że jakość obrazu jest równoznaczna z jakością wydruku. Im wyższa jakość obrazu cyfrowego, tym lepiej będzie on wyglądał po wydrukowaniu. To, co widać na komputerze lub urządzeniu przenośnym, nie zawsze jest tym, co można uzyskać po wydrukowaniu obrazu. Innymi słowy, to, co dobrze wygląda na ekranie, niekoniecznie będzie dobrze wyglądać w druku.

Kupujący materiały do druku muszą rozumieć te niuanse i wiedzieć, jakie elementy wpływają na jakość wydruku. Na szczycie tej listy znajdują się DPI i rozdzielczość. Te dwa terminy są często błędnie wymieniane. Jednak, choć są one do siebie podobne, mają też kluczowe różnice, które warto zrozumieć.

Co to jest DPI i rozdzielczość?

DPI to popularny skrót oznaczający liczbę punktów na cal (Dots Per Inch). Im więcej punktów znajduje się na jednym calu zadrukowanego obrazu, tym wyższa jest jego jakość. Wyższe DPI powoduje, że obraz jest ostrzejszy i bardziej szczegółowy.

Rozdzielczość natomiast mierzy liczbę pikseli na wyświetlaczu. Często wyraża się ją jako miarę szerokości przez wysokość. Na przykład monitor lub telewizor o rozdzielczości 1280x720 ma 1280 pikseli w poprzek i 720 pikseli w dół.

Obrazy o wyższej rozdzielczości są często większe, dlatego rozdzielczość jest zwykle mylona z rozmiarem obrazu. Nie musi tak być. Na przykład obraz o wymiarach 3x5 cali może mieć taką samą rozdzielczość jak obraz o wymiarach 3x5 stóp.

Related Post: DPI vs. rozdzielczość: Co musisz wiedzieć

Co oznacza DPI dla drukowanych zdjęć?

DPI jest miarą, na którą muszą zwracać uwagę wszyscy profesjonaliści zajmujący się drukiem fotografii. Jest to termin ściśle związany z drukiem i w zasadzie może być określany jako rozdzielczość druku. To właśnie ona decyduje o ostatecznej jakości drukowanego zdjęcia.

Zdjęcie o wyższym DPI będzie zawierało więcej szczegółów w druku. Standardem w branży poligraficznej jest 300 DPI. Z technicznego punktu widzenia 300 dpi oznacza 90 000 punktów na cal kwadratowy obrazu.

W niektórych przypadkach do druku może być dopuszczalne 150 dpi. W przypadku czarno-białych obrazów drukowanych na papierze gazetowym niższa wartość DPI może nadal zapewniać ostry i wyraźny obraz. Na błyszczącym papierze czasopism wyższe DPI będzie działać znacznie lepiej.

Co oznacza rozdzielczość dla fotografii drukowanej?

Specjaliści zajmujący się drukiem muszą skupić się przede wszystkim na DPI podczas tworzenia obrazów do druku. Często jednak słyszy się także o rozdzielczości.

Ogólnie rzecz biorąc, rozdzielczość określa ogólną jakość obrazu do druku. Obrazy o rozdzielczości 150 dpi lub niższej są obrazami o niskiej rozdzielczości. Obrazy o rozdzielczości od 200 dpi do 300 dpi to obrazy o średniej rozdzielczości, a obrazy o rozdzielczości 600 dpi lub wyższej są uważane za obrazy o wysokiej rozdzielczości.

Wydawcy cyfrowi będą przywiązywać znacznie większą wagę do rozdzielczości niż ich drukarze. Jednak obie grupy mają do czynienia z rozdzielczością w jeden istotny sposób: Wszystkie obrazy tworzone na ekranie zaczynają się od rozdzielczości.

Rozdzielczość jest mierzona w PPI, czyli pikselach na cal. W przypadku obrazów drukowanych należy uważać na trzy rzeczy związane z rozdzielczością.

Po pierwsze, to, co dobrze wygląda na ekranie komputera, niekoniecznie będzie dobrze wyglądać w druku. Dzieje się tak dlatego, że obrazy cyfrowe mogą mieć dużo pikseli, ale nie tak dużo punktów. Na przykład obraz cyfrowy o rozmiarach 4000x3000 może mieć rozdzielczość 100 dpi. W takim przypadku obraz będzie świetnie wyglądał na ekranie, ale w druku może się nie zmieścić.

Po drugie, rozdzielczość ekranu może płatać figle. Jeśli masz zaawansowany komputer, rozmiar wyjściowy obrazu będzie wydawał się mniejszy niż na mniej wydajnej maszynie. W efekcie na ekranie zobaczysz obraz o zniekształconym rozmiarze.

Po trzecie, monitory komputerowe wykorzystują tylko ułamek rozdzielczości obrazu. Na standardowym ekranie o rozdzielczości 1024x768 obrazy są wyświetlane w rozdzielczości 0,8 megapiksela. Dla porównania, "najgorszy" aparat w nowym zestawie iPhone'ów robi zdjęcia w rozdzielczości 12 megapikseli.

Specjaliści zajmujący się drukiem mogą wyciągnąć z tego jedną ważną lekcję:

W przypadku obrazów, które "pozostają na ekranie", wystarczy martwić się o rozdzielczość. W przypadku obrazów przeznaczonych do druku należy wziąć pod uwagę rozdzielczość, a następnie dostosować optymalne DPI. Zignorowanie tego kroku oraz krytycznej różnicy między DPI a rozdzielczością spowoduje, że jakość drukowanych obrazów będzie niższa od optymalnej. Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z projektów drukowania i uzyskać najlepszą dostępną produkcję, należy porozmawiać z ekspertami ds. druku w firmie Ironmark. Nasz zespół zna się na rzeczy i może sprawić, że Twoje materiały będą najlepsze, jakie mogą być.